Naujienos

Antikvaras ar klasika: kas yra kas?

Ar amžius tikrai svarbu? Kuo antikvariniai baldai skiriasi nuo klasikinių? Ne visos etiketės pavaldžios laikui: klasikinio stiliaus kėdė nebūtinai bus antikvarinė, o antikvarinė spintelė veikiausiai nebus retro. Tad kaip susigaudyti tokioje painiavoje?
Paprasčiausias būdas – pagaminimo data. Antikvariniais laikomi tokie daiktai, kurie yra bent šimto metų senumo (kai kurie ekspertai reikalauja ir šimto penkiasdešimties metų). Jų vertę apsprendžia amžius, retumas, kokybė ir estetika. Tuo tarpu ‚klasika‘ neturi amžiaus apribojimų, tačiau reiškia išskirtinę kokybę, kažką, kas turi išliekamąją vertę ir atspindi tam tikrą stilių, erą ar mados kryptį.
Renkantis antikvarinius baldus, jų vertę apsprendžia amžius ir retumas. Tačiau jei renkatės klasikinius baldus, jų vertė dažniausiai priklausys nuo konteksto.

Antikvariniai baldai

Antikvariniai baldai dažniausiai yra kolekcininkų aistra: dėl savo retumo bei išskirtinumo jie neretai atsiduria muziejuose arba privačiose kolekcijose. Antikvariniais baldais gali būti laikomi tiek namų baldai – kėdės, spintos ir spintelės, lovos, knygų lentynos ir panašiai, tiek lempos bei kandeliabrai, tiek interjero dekoro detalės.
Nors pirmieji baldai buvo ganėtinai primityvūs ir paprasti, jie netruko tapti statuso simboliu: kuo kokybiškesnis, puošnesnis ir labiau išskirtinis interjeras, tuo namų savininkas labiau pasiturintis ir kilmingas. Taigi antikvariniai baldai dažniausiai būna puošnūs, sukurti itin sumanaus meistro, kokybiški ir subtiliai dekoruoti.
Antikvariniais laikomi tik tokie baldai, kurie jau yra atšventę savo šimtajį ‚gimtadienį‘.

Klasikiniai baldai

Klasikiniai baldai savo išvaizdą perėmė iš antikvarinių: klasikoje dominuoja grakščios linijos, tamsus medis, subtilus puošnumas bei elegancija. Klasikiniai baldai turi tam tikro jaukumo, tačiau jiems taip pat būdingas išskirtinis, prabanga alsuojantis atspalvis. Klasikiniai baldai dažnai kuriami antikvarinių baldų pavyzdžiu arba yra jų replikos.
Klasikiniais laikomi baldai, pagaminti iš aukščiausios rūšies medžiagų ir atspindintys antikvarinio stiliaus eleganciją. Pagaminimo data čia nesvarbi – svarbu kokybė bei stilius.

Retro

Žodis ‚retro‘ kilęs nuo ‚retrospektyvos‘, kitaip tariant, žvilgsnio į praeitį. Taigi retro baldai nėra nei antikvariniai, nei klasikiniai: tai modernus interjeras, kuriamas su nostalgija tam tikram laikotarpiui. Populiariausias retro ‚taikinys‘ – 1950-ieji, tačiau retro baldai gali būti gaminami ir ankstesnio (1920-30) laikotarpio interjero idėjų pavyzdžiu.
Retro baldai gali būti gaminami iš įvairiausių medžiagų; nesvarbu nei pagaminimo data, nei kokybė – esminis retro faktorius yra nostalgiškas tam tikro dešimtečio stilius.